Begin van de inhoud.

Het ritme in de gevangenis

In de gevangenis van Merksplas verblijven meer dan 400 personen, verspreid over een aantal paviljoenen:

  • In paviljoenen A en Abis verblijven veroordeelden.
  • In paviljoen V (ook wel Hospitaal genoemd) verblijven veroordeelden die al wat ouder zijn of die nood hebben aan extra medische zorg.
  • Op de afdelingen C, E en de Haven verblijven geïnterneerden. Dit zijn personen die ontoerekeningsvatbaar zijn verklaard door de rechter.

Dagindeling

Benieuwd hoe een dag in de gevangenis eruitziet? Je leest het hieronder. Het schema kan weleens veranderen, afhankelijk van de omstandigheden.

Tijdens de week

6u30 Opstaan en ontbijt op cel
7u55 Vertrek naar de werkhuizen voor de personen die er werken
8u10 Vertrek naar de lessen voor personen die een cursus volgen
8u20 Douche voor niet-werkers
11u50 Middageten (wie werkt, eet in de refter / wie niet werkt, eet op zijn cel)
12u30 – 13u30 Mogelijkheid tot bezoek op maandag, woensdag en vrijdag
13u15 – 14u15 Wandeling voor niet-werkers
14u30 – 15u30 Mogelijkheid tot bezoek op woensdag
15u50 Werkers komen terug van de werkhuizen
16u10 Werkers en cursisten kunnen gaan douchen
17u30 Avondeten op cel
19u – 20u45 Avondwandeling
20u45 Sluiting van de cellen

Tijdens het weekend

8u Ontbijt op cel
9u10 Mogelijkheid om te douchen op zondag
9u30 Mogelijkheid om op zaterdag naar de rooms-katholieke dienst te gaan
10u30 Mogelijkheid om op zondag naar protestantse dienst te gaan
11u45 Middageten op cel
12u30 – 13u30 Mogelijkheid tot bezoek op zaterdag en zondag
14u30 – 15u45 Mogelijkheid tot kinderbezoek (elke eerste zondag van de maand)
14u45 – 15u45 Mogelijkheid tot bezoek op zaterdag
15u – 17u Wandeling
17u45 Avondeten op cel
19u – 20u45 Avondwandeling
20u45 Sluiting van de cellen

Werken in de gevangenis

De gedetineerde/geïnterneerde kan in de gevangenis werken als ‘fatik’. Hij komt wel eerst op een wachtlijst terecht.

Verder zijn er ook verschillende werkhuizen. Hiervoor krijgt de persoon een beperkte vergoeding.

Onderwijs in de gevangenis

Via het Vlaams Ondersteuningscentrum voor het Volwassenenonderwijs (VOVCO) kan een gedetineerde/geïnterneerde cursussen uit het volwassenenonderwijs volgen. De cursussen worden telkens in augustus bekendgemaakt voor het volgende schooljaar en per schooljaar zijn er 4 instapmomenten. Voor het volgen van lessen krijgt men een beperkte vergoeding.

Bij het succesvol afronden van een module krijgt de cursist een officieel certificaat. Daarmee kan hij buiten de gevangenismuren vrijstellingen krijgen als hij ervoor kiest om een opleiding te volgen in het volwassenenonderwijs.

Groepsactiviteiten

Organisaties als De Rode Antraciet (DRA) organiseren een aantal groepsactiviteiten, zoals sportmomenten en creatieve sessies. Elke maand krijgt de gedetineerde of geïnterneerde op cel een brochure met het aanbod. Daarnaast kan hij of zij zich ook inschrijven voor de fitness, de bibliotheek en meer.